Nye havnekart gjør innseilingen til havna enda tryggere
Nye elektroniske sjøkart fra Kartverket gir en mer presis og detaljert oversikt over dybdeforhold i Trondheim havn. Med dette blir innseilingen til havna enda tryggere for sjøtrafikken.
Trondheim havn er ett av 15 områder i Norge som har fått høyoppløste elektroniske sjøkart (High Density (HD) ENC) med mer detaljerte dybdekurver. Denne nye detaljrikdommen gir fartøy større handlingsrom og øker sikkerhetsmarginene ved manøvrering av skip i havna.
De detaljerte sjøkartene er en del av et pågående arbeid med å forbedre sikkerheten og effektiv drift i norske havner. Dybdekurvene er fortettet til intervall på én meter i området 5–30 meters dybde.
En havn med mye trafikk
Trondheim Havn er en av Midt-Norges største havner. De har mye skipstrafikk, i tillegg til faste anløp fra Hurtigruten og Havila Kystruten. Maritim leder i Trondheim Havn, Bjørnar Horsgård, forteller at de tidligere i år fikk presentert en ringvirkningssanalyse hvoor cruise- og kystrute skaper ringvirkninger på rundt 400 millioner kroner.
– Vi har to anløp i uka av RoRo-/containerskip og flere stykkgodsruter. I tillegg er vi en viktig havn for Forsvaret og blir jevnlig brukt i øvinger og som liggehavn, sier Horsgård.
Han sier det er spesielt gøy å se hvor nøyaktige slike sjøkart kan bli.
- All skipstrafikk, og spesielt Forsvaret og cruiseskip som ikke er her regelmessig, er avhengige av gode kart for å planlegge sine anløp. Ofte er det små marginer som avgjør om de tar sjansen på å komme, og da er det viktig å kunne stole på kartene. Trondheim Havn var en del av Kystverket sitt prosjekt «Digital havn». Da fikk vi dybdeemålt alle våre havner, og oppdaget en del overraskelser, forteller Horsgård.