Bildet viser den første av Ekeberghallene som er ferdig renovert.

Gjenåpnet etter omfattende rehabilitering

Oslo Havn markerte i går gjenåpningen av Ekeberghallene – et unikt fjellanlegg i Sydhavna i hjertet av Oslo. Her har få mennesker vært.

Fakta

  • Oslo Havn har gjennomført en omfattende rehabilitering av Ekeberghallene i løpet av 2024-2025.

  • Ekerberghallene ble sprengt ut og bygget på 1950-tallet for å gi næringslivet i Oslo bedre lagringsmuligheter.

  • Det ble i stor utstrekning anvendt vakumbetong – trolig for første gang i Skandinavia.

  • Rehabiliteringen er gjort i en samspillsentreprise med Varden Entreprenør AS.

  • Anlegget består av 48 fjellhaller fordelt på to etasjer og er på 33.000 kvadratmeter totalt - hver fjellhall er på mellom 600-700 kvm.

  • Ekerberghallene er rehabilitert til høy moderne standard og framstår nå som nye.

  • All teknisk infrastruktur er ny.

  • Omfattende betongrehabilitering er gjort i hele bygget.

  • Stabil luftfuktighet: 55 % 

  • Etter at en seksti år gammel avtale utløp i 2015 overtok Oslo Havn fjellhallene fra AS Ekeberganlegget.

Byråd for kultur og næring, Anita Leirvik North, stod for den offisielle åpningen.

Byråd Anita Leirvik North på utsiden av Ekeberghallene i Sydhavna.

- Når man står her i dag, er det lett å se for seg den hektiske aktiviteten som en gang preget dette fjellanlegget, med et stort antall lastebiler inn og ut hver dag. Det ble til og med bygget et administrasjonsbygg i syv etasjer, med egen kantine for leietakerne. I dag er situasjonen en annen. Vi lever i en tid med tilspisset sikkerhetspolitikk, hvor havna har en sentral rolle for Oslos forsyningssikkerhet. Ekeberghallene i nyoppusset drakt har stort potensial for blant annet sikker beredskapslagring, sa byråd North i sin tale. 

North fremhevet Ekeberganlegget som et godt eksempel på infrastruktur som sjelden synes, men som kan få stor betydning for byen.
- Rehabiliteringen gjør fjellhallene rustet for fremtiden. Oslo Havn kan nå tilby stabil, trygg og langsiktig lagring for statlige, kommunale og private aktører. 

Mektige fjellhaller: Hver fjellhall i Ekeberganlegget er på mellom 600 og 700 kvadratmeter.

Et historisk anlegg i ny drakt 

De 48 fjellhallene i Ekeberganlegget, på totalt 33 000 kvadratmeter, er modernisert til høy teknisk standard etter en omfattende rehabilitering i 2024 og 2025. Alt teknisk utstyr er skiftet ut, betongkonstruksjonene er forsterket, og ventilasjonen gir stabil luftfuktighet. 

Havnedirektør Ingvar M. Mathisen.

- Ekeberganlegget ble opprinnelig bygget på 1950-tallet som et ambisiøst ingeniørprosjekt som både skaffet Oslo viktige lagerlokaler og muliggjorde utvidelsen av havneområdet ved Bekkelaget – ved å bruke utsprengt stein som fyllmasse. Historiske kilder beskriver byggetiden som teknologisk banebrytende, sa havnedirektør Ingvar M. Mathisen i sin innledning.

Høy sorteringsgrad 

Rehabiliteringen er gjennomført i samspillsentreprise mellom Oslo Havn og Varden Entreprenør.

- Jeg har fått vite at det har blitt levert 1,5 millioner kilo betong (1500 tonn) til deponering i forbindelse med rehabiliteringen. Prosjektet har en imponerende sorteringsgrad på 99,4 %, og flere av de store portene er gjenbrukt. Dette er et svært godt resultat, og et bevis på at Oslo kommunes politikk og ambisiøse krav til gjenvinning og ombruk fungerer også på tunge rehabiliteringsprosjekter, sa byråd Anita Leirvik North.

Powered by Labrador CMS