"Yara Eyde" blir blant verdens første amoniakkdrevne containerskip. Skipet settes inn i Oslofjord-ruten i slutten av 2026, menrutetilbudet i regi av NCL starter allerede nå med et annet skip.

Ny containerlinje gir utslippsfri korridor til Oslo

En ny, ukentlig containerlinje skal gjøre sjøveien til Oslo grønnere. North Sea Container Line (NCL) lanserer ruten 5. februar. Dette blir starten på en av verdens første utslippsfrie godskorridorer for containere. Senere i år settes det ammoniakkdrevne skipet "Yara Eyde" inn i ruten.

Publisert
Martin Torkelsen i NCL.

- Vi har store ambisjoner om å utvikle en av verdens første reelle nullutslippskorridorer for containertransport, i samarbeid med Yara International. Dette blir en grønn korridor mellom Europa og Oslofjorden. Ruten er kommersielt bærekraftig, mens utviklingen av nullutslippsskipet har fått offentlig støtte. Vi forventer at mange vareeiere vil velge et utslippsfritt alternativ når det blir tilgjengelig i ordinær trafikk, sier Martin Torkelsen, Chief Commercial Manager i NCL.

Bygger ruten før nullutslippsskipet settes inn

Frem til "Yara Eyde" er i drift, skal MV "Tunadal" sikre Yaras behov for ukentlig eksport av gjødsel. Samtidig skal ruten bygges opp. Første anløp til Oslo er 12. februar.

– "Yara Eyde" vil vise ammoniakk som et utslippsfritt drivstoff, samtidig som vi styrker vårt rutetilbud for hele Oslofjorden. Oppstartsfasen brukes til å teste alt fra terminaler og digitale systemer til lasteplanlegging og ruteoptimalisering, sier Martin Torkelsen.

Mer gods til sjø

Den nye linjen kobler sammen Rotterdam, Oslo, Brevik og Bremerhaven i en ukentlig rundtur. Skipet har avgang fra Rotterdam tirsdag og retur tirsdag uken etter.

NCL forventer at ruten vil bidra til å flytte mer gods fra vei til sjø, blant annet som følge av endringer innen europeisk produksjon og handel.

– Nullutslippsruten blir et kostnadseffektivt alternativ. Etterspørselen etter faste, kombinerte transportløsninger øker. Vi ser potensiale for vekst både på import og eksport, sier Torkelsen.

Importvolum ventes særlig fra større importører, varehus, dagligvare- og merkevareleverandører i Oslofjord‑regionen. På eksport er Yara hovedlasteier, men ruten er åpen for andre industrikunder.

Forutsigbarhet blir avgjørende

NCL peker på at suksess avhenger av forutsigbarhet i hele logistikk- kjeden. Presise leveranser og god kapasitet på terminalene blir viktig.

– Vi konkurrerer mot en svært effektiv veitransport. Skal sjøtransport styrke sin posisjon må terminalene levere høy produktivitet. Tidstyver må bort i alle ledd, sier Martin Torkelsen.

Viktig steg

Havnedirektør Ingvar M. Mathisen ønsker etableringen velkommen.

- Jeg er overbevist om at den nye linjen vil flytte mer gods over på sjø. Med Yara Eyde i ruten får Oslo en utslippsfri korridor til Europa. Jeg berømmer selskapet for å satse på grønn energi. Slike kunder trenger vi for å bringe oss nærmere visjonen om å bli verdens mest effektive og miljøvennlige byhavn, sier havnedirektør Ingvar M. Mathisen.

Containerterminaloperatøren i Oslo, Yilport Oslo vil bidra til en effektiv og miljøvennlig logistikkoperasjon.

- Containerhåndteringen på terminalen blir i løpet av året utslippsfri. Det gir en grønn vareflyt fra kontinentet, via en utslippsfri terminal og nullutslippslastebiler videre på land, sier Bjørn Engelsen, terminalsjef i Yilport Oslo.

Powered by Labrador CMS