Grenland Havn har valgt operatør for Frier Vest
I desember 2026 åpner Frier Vest-terminalen i Grenland. Terminalen som skal overta LoLo-containertrafikken fra Breviksterminalen skal operereres av Greenport Services AS.
Avtalen er en konsesjonskontrakt, men kjennetegnes av en samarbeidsform der havn og operatør skal utvikle terminalen videre i tett dialog.
Større delaktighet fra havna
For Grenland Havn var det viktig å gå bort fra en ren leiemodell og i større grad ta del i hvordan terminalarealet forvaltes og utvikles over tid.
– Frier Vest er et strategisk viktig område for regionen. Da holder det ikke bare å stille areal til disposisjon. Vi ønsket en operatør som både kan drive terminalen effektivt og samarbeide med oss om videre utvikling. Det er kjernen i denne avtalen, sier havnedirektør Torben Jepsen.
Viktig for mer enn bare havna
Styret i Grenland Havn peker samtidig på at etableringen av en moderne containerterminal på Frier Vest har betydning langt utover selve havnedriften.
– Dette er ikke bare et viktig steg for driften av havna, men for hele utviklingen av Frier Vest som område. Når vi får på plass en moderne og operativ containerhavn, styrker det attraktiviteten for nye etableringer og videre industriutvikling. Det gir ringvirkninger langt utover selve havnedriften, sier styreleder, Roy Vike Vardheim.
Overgangen fra Brevik var avgjørende
Grenland Havn investerer i kai og infrastruktur, mens operatøren investerer i maskiner, systemer og operativ kapasitet. Terminalen er dimensjonert for høyere volum, bedre flyt og økte krav til elektrifisering og digitalisering.
I tildelingsprosessen var det særlig ett spørsmål som skilte tilbyderne: hvordan sikre en enkel overgang fra dagens containerhavn i Brevik til ny terminal på Frier Vest.
– Det avgjørende var hvordan tilbyderne konkret ville løse flyttingen og sikre stabil drift i en kritisk overgangsperiode, sier Jepsen.
Greenport presenterte gjennomarbeidede planer, scenarioer og tiltak som ga oss høy grad av trygghet.
Ser frem til kontinuerlig forbedring
Greenport Services har også forpliktet seg til å etablere en lokal organisasjon på Frier Vest, med kompetanse tilpasset den konkrete driften av terminalen.
– Det er sjelden man får muligheten til å etablere en containerterminal fra bunnen av i tett samarbeid med havneeier. Denne modellen gir rom for kontinuerlig forbedring, smartere arbeidsprosesser og mer datadrevet drift, sier daglig leder i Greenport Services AS og JAS Worldwide Norway, Gerdt Meyer.
Breviksterminalen vil fremover fortsatt ha en viktig rolle, med RoRo-trafikk og CO₂-operasjoner, mens containerhåndteringen samles på Frier Vest. Terminalen er dermed tettere på industrien og på alle måter bedre tilpasset logistikkbehovet som kommer.