Klikk her for å bli abonnent Andre Hagen Publisert 04.11.2024 - 12:43 Sist oppdatert 04.11.2024 - 12:45 Del på Facebook Del på Twitter Del på e-post Annonse nyheter Del på Facebook Del på Twitter Del på e-post
Zinus AS med nytt kontor i Seattle Zinus AS, en globalaktør innen innovative kabelhåndteringssystemer for landstrøms- og elektrifiseringsløsninger for maritim sektor, åpner nytt kontor i Seattle, Washington.
Samler bransjen i en tid preget av uro, rask utvikling og nye muligheter Transport & Logistikk 2025 samler hele næringen på Gardermoen 27. og 28. oktober. Med årets hovedtema "En verden i endring - uro, utvikling og utsikter", blir konferansen en møteplass for å forstå det store bildet, og finne fremtidens løsninger sammen.
155 millionar til meir effektive og miljøvennlege hamner Regjeringa gir tilsagn om til saman 155 millionar kroner i støtte til ni prosjekt gjennom tilskotsordninga for effektive og miljøvennlege hamner. Midlane skal bidra til meir effektive hamner, betre logistikk og lågare utslepp.
Ønsker vekst i neste kontraktsperiode Med mål om vekst i neste kontraktsperiode på Kystruten Bergen – Kirkenes – Bergen har Havila Kystruten og HAV Group formalisert samarbeidet sitt. Sammen har de klare ambisjoner om lavere utslipp og høyere energieffektivitet på neste generasjons kystruteskip, og videreutvikling av dagens Havila Kystruten-flåte.
Kickstarter grønt norsk industrieventyr En ny milliardavtale kickstarter et nytt grønt norsk industrieventyr og sikrer tilgang på kritiske og miljøvennlige materialer og skaper fremtidens grønne arbeidsplasser.
Gjør seg klar for seilskutefest i sør For første gang på ti år kommer Tall Ships Races tilbake til Kristiansand denne sommeren.
2 av 3 vil ha strengere promillegrense på sjøen Nordmenn er på kollisjonskurs med politikerne i en fersk undersøkelse om promille i båt. - Det gir ikke mening for folk at grensa skal være fire ganger så høy i båt som i bil.
Skal hindre fremmede arter i å spre seg Sjøfartsdirektoratet har sendt et nytt forskriftsforslag om håndtering av begroing på skrog ut på høring. Formålet er å beskytte det norske marine økosystemet ved å hindre spredningen av fremmede arter via skip og flyttbare innretninger som ankommer norske farvann fra områder utenfor norsk økonomisk sone.
Et stort skritt mot landstrøm i både bilhavna og containerhavna Göteborg Havn tar et stort skritt mot landstrømtilkobling for container- og bil-/RoRo-skip.
Avtale om ny terminal Postnord og Bodø Havn har signert en gjennomføringsavtale for bygging av ny terminal for Postnord i Bodø. Avtalen er en viktig milepæl, og markerer at partene både er kommet til enighet om utformingen av terminalen med tilhørende uteområder, og prinsippene for leieavtalen for bygget.
EPI med partnerskap med Lisboa havn Lisboa havn blir første sør-europeiske bruker av Bergens-utviklet miljøverktøy.
De turbulente tidene er på agendaen Når den internasjonale havneorganisasjonen IAPH samler seg til den globale havnekonferansen i år skjer det på historisk grunn. Det var nemlig her ideen om IAPH ble tuftet for 70 år siden.
Globalt utsyn og grønn teknologi på årets Havnekonferanse Havnekonferansen, bransjens suverene møteplass nummer én, går av stabelen i Kristiansand 21. august.
1 av 3 usikre på egne båtferdigheter Mange norske båteiere mangler grunnleggende båtkompetanse og er usikre på egne ferdigheter, viser en fersk undersøkelse.
Fem personer druknet i mai Fem personer mistet livet i drukningsulykker i Norge i mai, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. Fire av de omkomne var utenlandske fisketurister.
Styrker seg på forsvar og maritim service Global Ocean Technology AS (GOT) har inngått avtale om å kjøpe OneCo Ocean AS fra OneCo-konsernet. Transaksjonen innebærer et strategisk industriløft for GOT og gir selskapet betydelig økt kapasitet og kompetanse innen flere markeder i sterk vekst: forsvar, offshore og fornybar energi.
Møte om 45 fots containere Collicare og NHO Logistikk og Transport har vært i møte med statssekretær Tom Kalsås for å diskutere adgangen til å utføre innenlands transport med 45 fots containere.
Sommernummeret er her Havnemagasinet papirutgave nummer 3 i år er på tur ut i postkassene til våre abonnenter og kan også kjøpes hos Buy & Read for dem som ikke abonnerer fast.
Kontrollerte nærmere 100 fritidsbåter i pinsen Tolletaten kontrollerte nærmere 100 fritidsbåter under årets pinseaksjon, — Det var mange som hadde fått med seg at vi var ute og kontrollerte på sjøen i pinsen, sier avdelingsdirektør Tim Gurrik.
Ny direktør for eksport og invest Eva Camerer har fått jobben som direktør for eksport og Invest in Norway. Hun får dermed blant annet ansvar for Innovasjon Norges internasjonale kontorer.
Banebrytende kartlegging med USV For første gang i historien bruker Mareano og Kartverket ubemannet overflatefartøy (USV) til å kartlegge dyp over et større område – totalt 675 km2 i Nordsjøen. I august legger Fugros største USV ut på tokt for kartleggingsprogrammet.
Drammen Havn med ny profil Utviklingen de siste årene representerer en ny og spennende reise for Drammen Havn som selskap. For å bygge opp under dette har havna valgt å styrke sitt visuelle uttrykk.
Inviterer naboene til godshavna Oslo Havn har invitert naboene til Sydhavna til informasjonsmøte om ting havna skal i gang med denne sommeren.
- Svekker Norge som sjøfartsnasjon Stortinget vedtok 2.juni forslaget om «norsk lønn i norske farvann og på norsk sokkel». Forslaget er omstridt, og i strid med EØS-avtalen. Rederiforbundet mener vedtaket svekker Norge som sjøfartsnasjon.
Inngikk 20-årig avtale med Moss Havn Powerpal, et Stavanger-basert teknologiselskap, har inngått en 20-årig avtale med Moss Havn KF om levering og drift av en fullverdig smart ladeinfrastruktur – et konkret skritt mot utslippsfri logistikk i norsk havnesektor.
Inspeksjonsrapport klar etter havnestatskontroll Sjøfartsdirektoratet gjennomførte havnestatskontroll (Port State) om bord på skipet NCL Salten i Orkanger tirsdag kveld. Tidligere på dagen ble skipet dratt av grunn ved Byneset, der det hadde ligget siden grunnstøtingen torsdag 22. mai.