- Staten burde ta større økonomisk ansvar 

Norske Havner mener at Staten og Kystverket burde tatt et større økonomisk ansvar ved å øke bevilgningene til losingsområdet. I tillegg påpeker man at sikkerhetsavgiften i sin helhet burde vært finansiert av Staten. 

Publisert

Det er i et høringssvar i forbindelse med Kystverkets forslag til avgiftssatser for 2026, losavgifter og sikkerhetsavgifter at Norsk Havner også påpeker at den statlige medfinansieringen fra 2016 utelukkende er justert i tråd med KPI.
- Vi mener at Staten burde tatt et større økonomisk ansvar ved å øke bevilgningene til losingsområdet, heter det i høringssvaret fra Norske Havner hvor det også understrekes at sikkerhetsavgiftene burde finansieres av staten i sin helhet.
- Dette er en parallell til systemet vi kjenner fra veisektoren, og bør være en statlig finansiert oppgave. En slik støtte vil bidra til økt godsoverføring uten at det kommer i konflikt med statsstøtteregelverket, heter det i høringssvaret som er undertegnet av direktør Kjell-Olav Gammelsæter og fagdirektør Arnt-Einar Litsheim. 

Norske Havner fremhever otså at de tror at en fullfinansiert statlig drift av alle fem Sjøtrafikksentralene, ikke bare den i Vardø, vil være et incitament til økt effektivisering i tjenesten. Norske Havner mener at det er viktig at miljøvennlig tonnasje blir premiert gjennom rabattene i ESI systemet.

Kystverket har varslet at de vil øke losavgiftene økes med 4,6 prosent og at sikkerhetsavgiftene økes med et gjennomsnitt på 3,5 prosent. Dette varsler havnenes organisasjon at de tar til etterretning. 

Powered by Labrador CMS