Prosjektleder Bjørg Mathisen Døving i Reach Subsea, sammen med senioringeniør Øyvind Vik og seksjonssjef Nils Haktor Bua i Sjøfartsdirektoratets seksjon for ny maritim teknologi.

Først i verden med ubemannet fartøy av denne størrelsen

Reach Subsea-fartøyet «Reach Remote 1» fikk denne uka utstedt fartssertifikat for fjernstyrt operasjon. Det er første gang et helt ubemannet fartøy av denne størrelsen blir sertifisert for å seile fullt operativt.

Publisert
Sjøfartsdirtektør Alf Tore Sørheim gratulerer Reach Subsea med globalt autonomi-gjennombrudd.

Sjøfartsdirektør Alf Tore Sørheim gratulerer Reach Subsea med gjennombruddet og milepælen, og skryter av samarbeidet som er gjort for å få dette til.
– Vår rolle er å legge til rette for sikre og fremtidsrettede prosjekter i det grønne skiftet. Her er det mange som har gjort en god jobb for å komme dit «Reach Remote I» er i dag, som verdens første ubemannede fartøy i sin størrelse, i full operasjon, kommenterer Sørheim.
Som følge av erfaringer fra norske prosjekter, har Norge en sentral posisjon når det gjelder utviklingen av internasjonalt regelverk for automatisering av fartøy.
– Vi er stolte av vår rolle i dette arbeidet. IMO (International Maritime Organization) er i innspurten av utvikling av MASS-koden (Maritime Autonomous Surface Ships). Der har Norge bidratt betydelig med kunnskapen vi har fra de norske prosjektene, sier Sørheim.

Globalt gjennombrudd

Fartøyet «Reach Remote I» er utstyrt med ROV og utfører mindre havbunnsoppdrag som inspeksjon og rørkartlegging. Etter en vel tre måneder lang test- og verifiseringsperiode er fartøyet nå klart for full sertifisert operasjon fra kontrollsenteret i Horten.
Sjøfartsdirektoratet ga i oktober 2025 en midlertidig tillatelse for å teste fartøyet i reelle forhold på sjøen. Testperioden skulle avdekke om det var behov for justeringer før det eventuelt kunne utstedes ordinært fartssertifikat.
Det midlertidige fartssertifikatet er nå gjort om til et ordinært fartssertifikat, etter endt testperiode.
– Vi mener sikkerhetsnivået er høyt nok til at fartøyet kan utføre de operasjonene det er designet for. Derfor har «Reach Remote I» nå fått utstedt fartssertifikat, og er det første ubemannede fartøyet i verden som får seile i full operasjon, som et hvilket som helst bemannet fartøy, sier senioringeniør Øvind Vik i Seksjon for ny maritim teknologi i Sjøfartsdirektoratet.

Seksjonssjef Nils Haktor Bua omtaler prosjektet som et globalt gjennombrudd og et viktig bidrag til mer effektiv og klimavennlig drift av spesialiserte fartøy.

– Dette er helt unikt, og et stort og viktig steg innen autonomi-fagfeltet. Arbeidet har utfordret eksisterende regelverk. Det har også gitt ny kunnskap som vil påvirke utviklingen av maritim sektor fremover, og åpne for mer automatisering og fjernstyrt operasjon av fartøy, sier Bua.

Vært ambisjonen lenge

Reach Subsea har vært tydelige på at de har ønsket å skrive verdenshistorie med «Reach Remote I»-prosjektet. Den boksen kan de nå «tikke av».

– Vi har lenge hatt ambisjon om å være først ute med denne type maritim teknologi. Nå er vi der, sier prosjektleder Bjørg Mathisen Døving.

Hun forteller om tilfredsstillende testing i krevende værforhold ved Haltenbanken.

– Vi er svært fornøyde med resultatene, som beviser at Reach Remote kan opereres trygt og effektivt. Det ble ikke gjort noen tekniske justeringer, men vi har nå betydelig læring og dokumentasjon som danner grunnlag for de neste fartøyene, Reach Remote 3 og 4, som er under bygging.

Powered by Labrador CMS